Bir adam , pire ısırığından sonra kollarını ve bacağının yarısını kaybetti

35 yaşındaki Michael Kohlhoff isimli kurban, ayak parmaklarındaki his kaybının ardından San Antonio acil servisine götürüldü. Ailesi başlangıçta bunun kötü bir grip belirtisi olduğunu düşündü. Adam kısa sürede septik şoka girdi ve organları iflas etmeye başladığından acilen tedavi altına alındı.

Kohlhoff’un annesi, doktorların kendisine kurbanla vedalaşmak için akrabalarını davet etmesi gerektiğini söylediğini söyledi. Adamın erkek kardeşi, Michael’ın birkaç kez ölümün eşiğine geldiğini söylüyor.

11 günlük yoğun bakımın ardından Kohlhoff’un durumu stabilleşti, ancak vazopressör kullanımı nedeniyle ellerinde ve ayaklarında kuru kangren oluştu. Kangren tedaviye yanıt vermedi ve bunun sonucunda doktorlar, her iki kolunun ön koluna kadar olan kısmını ve bacağının bir kısmını kesmek zorunda kaldı.

Doktorlar, sepsisin ve adamın sağlık durumunun hızla kötüleşmesinin sebebini, yakınlarının pire ısırmasından kaynaklandığına göre tifüs olarak adlandırdı . Doktorlar aileye, Kohlhoff’un yaşadığı tifüs türünün Amerika Birleşik Devletleri’nde son derece nadir olduğunu söyledi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre tifüs taşıyan pireler dünya çapında tropikal ve subtropikal iklimlerde bulunur ve enfeksiyon karaciğer, böbrek, kalp, akciğer ve beyin yetmezliğine neden olabilir .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir