Güzel Çiçek Açması İçin Mayıs’ta Budamanız Gereken 5 Ağaç ve Bitki

Bitkilere, ağaçlara ve çalılara yaz ayları gelmeden önce erken budama yapılması, yalnızca güzel ve estetik bir görüntünün sağlanması amacını taşımıyor. Budama işlemi, aynı zamanda bitkilerin daha iyi çiçeklenmesini ve tomurcuklanmasını sağlamaya yarıyor.

Birçok ağacı budamak için en iyi dönemin nisan ve mayıs ayları olduğu bilinir. Ancak uzmanlar, nisan ayının başlarında budanması gereken bitkiler ile mayıs ayının başlarında budanması gereken bitkileri dikkatle ayırmakta.

Botanik ustaları, mayıs ayının başlarında budanması gereken 5 bitki türüne dikkat çekerek, çiçek yetiştiricilerine önemli uyarılarda bulundu. Siz de erken budama işlemi yapmanız halinde, bitkilerinizin çok daha hızlı ve gür şekilde uzadığına tanık olacaksınız.

Botanik uzmanı Craig Wilson, büyümeyi ve çiçeklenmeyi teşvik etmek için mayıs ayında hangi bitkilerin budanması gerektiğini şöyle açıkladı.

MOR SALKIM FİDANI

Görüntüsüyle eşsiz bir güzellik sunan mor salkım, mayıs ayında budanabilecek bitkiler arasında yer alıyor. Ancak peş peşe yapılacak budamaların, ağaçlara vereceği hasar dikkate alındığında, mayıs ayında budama yapmak için bu işlemi mart ayında yapmadığınızdan emin olun.

Baharın ilk aylarında bu işlemi uygulayacak fırsatı değerlendirememeniz halinde, sıradaki ideal dönem ağustos ve eylül ayları olacak.

GÜL NE ZAMAN BUDANIR?

Çok fazla sayıda türü bulunuyor olsa da, mayıs ayı gülleri ve gül çalılarını budamak için ideal bir dönem olarak biliniyor. Havaların biraz ısınmaya başlaması ve yaz aylarının etkilerinin görülmesiyle birlikte, gülleri budamaya başlayabilirsiniz.

Budama işlemi sırasında kendinizden emin olun ve korkmayın. Kestiğiniz kısımlar çok daha gür şekilde çıkacak ve güller yeniden büyüyecek. Yakın aralıklı sapları kesin, tomurcuk seviyesinin 5 ile 7 milimetrenin üzerinde olduğuna dikkat edin ve 45 derecelik açılar ile kesim yapın.

ORTANCA BİTKİSİ

Ortanca bitkinizin bütün yaz boyunca çiçek açmasını ve güzel bir görüntü vermesini istiyorsanız, budama işlemini mutlaka Mayıs ayının ilk haftaları bitmeden yapmayı unutmayın.

ORMAN ASMASI

Yaban asması olarak da bilinen bu bitkileri budarken, mutlaka bitkiyi yerden 25-30 cm yüksekte kestiğinizden emin olun. Düzenli yapılan budama, güçlü büyümeyi ve boş çiçeklenmeyi teşvik edecek. Mayıs ayında yapılacak budama için ideal bitkiler arasında orman asması da bulunuyor.

ARMUT VE ELMA AĞACI NE ZAMAN BUDANIR?

Listenin son sırasında ise, en çok aşina olduğumuz meyve ağaçları yer alıyor. Özellikle mayıs ayı içerisinde uyku halinden çıkmaya başlayacak olan elma ve armut ağaçları, en iyi budamaya hazır durumdadır. Budama işleminin son dönemine denk gelen Mayıs ayının kaçırılması halinde ağaçlar tomurcuklanıp büyümeye başlayacak ve artık çok geç olacak.

Meyve ağaçlarını budarken, ağacın tepesini kadeh şeklinde olacak ve ışığın ağacın her yerine ulaşmasını sağlayacak şekilde kesmeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir